top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıDeniz Green

Tiroidinizi Yaşam Tarzınızı Değiştirerek Tedavi Etmenin 5 Yolu

Önceki paylaşımlarımı okuyanlar bazı önemli bilgileri hatırlayacaklardır, ama bugün birkaç ekleme de yaparak hazırladığım 5 maddeyi sizinle paylaşmak istedim:

1- Sindirim sisteminizi iyileştirin: Vücudunuza iyi gelmeyen gıdaları hayatınızdan çıkarın ve sindiriminizin iyi işlediğinden emin olun. Sık sık gaz, şişkinlik yaşıyorsanız, gün ortasında uykunuz geliyorsa, günde en az bir kere tuvalete çıkamıyorsanız, dilinizin kenarlarında diş izleri varsa, gelgitli bir şekilde kabız ve ishal oluyorsanız, enerjiniz düşükse, vitamin ve mineral eksiklikleriniz tespit edilmişse sindiriminiz iyi değil demektir.


2- Mitokondrianızı besleyin. Bu da ne demek, diyenler olacak :) Terry Wahls’ın çok sevdiğim bir sözüdür. Hücrelerinizin enerjisini yüksek tutun demek istiyorum. Tutun ki vücudunuza kendini iyileştirmek için ihtiyacı olan gücü verin. Bunun için doğru gıdaları tüketmeniz şart. Her gün daha fazla sebze ve faydalı yağlar (avokado, zeytin, zeytinyağı, ceviz vs) yemekle işe başlayabilirsiniz. Enflamasyon yaratan gıdalardan uzak durun.


3- Temiz havaya çıkın ve egzersiz yapın. Hava kirliliğinin yoğun olduğu bir yerde yaşamıyorsanız, istisnasız olarak hepinizin her gün dışarıya çıkmaya ihtiyacı var. Egzersizin tipi, süresi ve yoğunluğu ise yaşınıza ve sağlık durumunuza göre belirlenmeli.


4- Stresi hayatınızdan mümkün olduğunca çıkarmaya çalışın. Toksik ilişkiler, kafanızdaki takıntılar, görüntü ve gürültü kirliliği, sizi strese sokan ne varsa, üzerine eğilin ve mümkün olduğunca ayıklamaya ve ayıklayamadıklarınızı da yönetmeye, kontrol altında tutmaya çalışın. Meditasyon, nefes egzersizleri ve farkındalik çalışmalarını faydalı bulabilirsiniz.


5- Çevresel toksinlerden uzak durun. Kişisel bakım malzemelerinizi, makyaj malzemelerinizi, ev temizlik malzemelerinizi en basite indirgeyin ve mümkün olduğunca doğal malzemeler kullanın. Çamaşır suyundan, paraben içeren kremlerden uzak durun. İçinde koruyucu madde bulunan hazır gıdalardan kaçının.


#tiroid #sağlıklıyaşam #guatr #beslenme #haşimotos #hipotiroidi#hipertiroidi #enerji #yorgunluk #hazımsızlık #şişkinlik #gaz #anemi#sağlıkkoçu #huzursuzbağırsak #ibs


Fotoğraf: Andre Furtado, pexels.com


46 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page