top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıDeniz Green

Tiroid Hastalıklarının Sebepleri Nelerdir ve Biz Bu Konuda Ne Yapabiliriz?

Yeniden merhaba sevgili takipçilerim

Bugünkü konumuz yine boynumuzdaki küçük kelebek. Tiroid bezimiz ve tiroid hastalıkları.


Tiroid hastalıklarının nedenlerine dair küçük bir bilgilendirmeden sonra biraz daha derinlemesine bilgi vereceğim. Genel tıp verilerine göre, genetik yatkınlık, iyot eksikliği, otoimmün rahatsızlıklar, tiroid bezinin iltihaplanması, belirli virüsler ve bakteriler, iyi ya da kötü huylu tümörler, ilaç, ameliyat ya da ışın tedavisi şeklinde uygulanmış tedaviler tiroid sorunlarına neden olabiliyorlar. Ancak geleneksel tıbbın bilip ya da bilmeyip bize söylemediği şeyler de var. Bazı önemli sorular ne yazık ki es geçiliyor. Örneğin iyot eksikliği neden olur? Çevresel faktörlerin ve yaşam tarzımızın tiroid sağlığında oynadığı rol nedir? Beslenmemiz tiroid sağlığımızı tam olarak nasıl ve ne kadar etkileyebilir? Tiroid bezi neden iltihaplanır? Tiroidimiz ile bağışıklık sistemimiz arasında bir bağlantı var mı? Toksinler tiroidimizi nasıl etkiler? Biz fonksiyonel tıpta işte bütün bunların kökenini araştırıyor ve tedavi etmeye çalışıyoruz.

Fonksiyonel tıpta hastalıkların kökenini araştırıyor ve buna göre hastalarımızı tedavi etmeye çalışıyoruz


Bugünkü paylaşımımda tiroid sağlığında çok önemli olduğunu düşündüğüm toksinler konusunu ve bu toksinleri azaltmanın yollarını irdeleyeceğim. Toksinler, kısaca söylemek gerekirse hormon dengenizi etkileyen başlıca unsurlardan biridir. Ve inanın bana, karsinojen özellikleri nedeniyle verdikleri zarar tiroid bezi ile sınırlı değildir. Toksinlerle karşılaşma alanlarımızı kategoriler şeklinde aşağıya sıraladım.


MUTFAK Yemeklerinizi sakladığınız kaplar, alüminyum folyolar, plastikler, öğle yemeğinde ısmarladığınız pizzanın kutusu, içinde yemek pişirdiğiniz teflon tavalar, mikrodalga fırınlar vücudunuzda toksik birikime neden olurlar.


Alternatif: Yemeklerinizi cam kaplarda saklayın. Pişirirken çelik, bakır, cam ya da seramik tencereler ve pişirme kaplarını tercih edin.


BANYO Kişisel bakım ürünleri: Şampuanlar, kremler, makyaj malzemeleri, diş temizleme ipleri, parfümler, parabenler toksin içerir.


Alternatif: Karbonat gibi doğal malzemeleri, bitki özü yağları ve doğal yağları hayatınıza sokmayı deneyin. Örneğin aloe vera jelini, hindistan cevizi yağını nemlendirici olarak kullanabilirsiniz. Biberiye yağı saçlara iyi gelmesiyle bilinir. Bitki özü yağlarını banyo suyunuza da katabilirsiniz. Bu sayede hem rahatlamış hem de detoks yapmış olursunuz. Bitki özü yağları ile ilgili zaman zaman paylaşımlarım oluyor. Örneğin paylaşımını yaptığım günlük yağı hem kozmetik alanda kullanılır hem de bağışıklık sisteminde olumlu etkileri vardır.


Kendiniz ve aileniz için kişisel bakım ürünü alırken içindekilere bakmayı alışkanlık haline getirin. Paraben içeren ürünlerden özellikle kaçının ve bilin ki o upuzun kelimelerin hepsi birer kimyasaldır ve derinizden içeri nüfuz edecekler, karaciğer, akciğer ve böbreklerinize birer yük olacaklar. Can sıkıcı, biliyorum, ancak gerçekler bu şekilde.EV Temizlik malzemeleri ve toz: Başta çamaşır suyu olmak üzere her türlü kimyasal temizlik maddesi, deterjanlar, çamaşır tozları ve sıvıları, yumuşatıcılar, yapı malzemeleri yani boya, tiner vs


Alternatif: Sirke, karbonat, arap sabunu ve bitkisel yağları evde doğal temizlik malzemelerinizi yapmak için kullanabilirsiniz. Örneğin bir sprey şişeye yarı yarıya su ve sirke koyup üzerine 20 damla kadar limon yağı ekleyebilir, bunu mutfak ve banyoda temizlik malzemesi olarak kullanabilirsiniz. Ev bitkileri evinizdeki havayı temizlemenize yardımcı olabilir. Bitki özü yağlarını da küçük miktarlarda sprey şişelerine ekleyip çalkalayarak sıkabilir, mumlu ya da elektrikli difüzörler de kullanarak evinizin havasını temizleyebilirsiniz. Bunu yaparken kullanacağınız miktarlara özellikle çocuklarınızın ve varsa ev hayvanlarınızın sağlığı açısından dikkat etmelisiniz.


Tiroid hastaları kadar, sağlıklı insanların da toksik birikim sorununa dikkat etmeleri gerekir. Bir sonraki paylaşımda tiroid hastaları için önemli olan beslenme ve yaşam tarzı kurallarından bahsedeceğim. Hepinize sağlıklı ve mutlu bir gün dilerim.


#tiroid #toksin #detoks #doğaltemizlik #kimyasallar #bitkiselyağlar #teflon#içmesuyu #paraben #kişiselbakım #genetikhastalıklar #otoimmün#hipertiroidi #hipotiroidi #graveshastalığı #guatr #fonksiyoneltıp


Fotoğraf: Martin Allinger | Dreamstime.com Lütfen sayfamı takip etmeye devam edin.

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page