top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıDeniz Green

Size Verilen Zamanla Ne Yapacaksınız?


Aranızda Yüzüklerin Efendisi hayranları varsa şu sahneyi hatırlayacaklardır:


Orta Dünya’daki kötülüklerin sorumlusu olan, ve tetiklediği hırs ve açgözlülük duygularıyla yüzyıllardır barışı tehdit eden yüzüğü yok etme sorumluluğu Frodo’ya verilmiştir. Ne var ki, yüzüğün kendine has kötücül gücü Frodo’nun hayatını altüst eder.


Büyücü Gandalf ile dertleşirken, yüzüğün kendisine getirdiği ağır yükü taşımakta zorlanan Frodo

- ‘Bütün bunlar keşke benim zamanımda olmasaydı’ der.


Gandalf’ın cevabı düşündürücüdür:


- ‘Ben de kendim için aynısını dilerdim, ve bu kötü zamanları yaşayan herkes de aynısını dilerdi. Ancak bu, bizim karar vereceğimiz bir şey değil. Karar vermemiz gereken tek şey, bize verilen zamanla ne yapacağımızdır.’

Sahiden, bize verilen zamanla ne yapıyoruz? Arabamızı yenilemeye mi çalışıyoruz, ya da koltuk takımımızı? Birilerine bir şeyleri ispat etmeye mi çalışıyoruz? Sanki hiç ölmeyecekmiş gibi durmadan iş ve ev döngüsünde mekik mi dokuyoruz? Çantada keklik saydığımız sağlığımızı hırpalarcasına özensiz bir hayat mı sürüyoruz? Karşımıza çıkan sorunlar karşısındaki tavrımızı belirleyen nedir? Kalben ne arzuladığımız mı, gerçekten neye ihtiyacımız olduğu mu, yoksa egomuz mu ya da hırslarımız mı? SAHİ BİZ, BİZE VERİLEN ZAMANLA NE YAPIYORUZ?


Terry Wahls, Amerikalı bir doktor. 1955 yılında doğuyor. 1982 yılında Iowa Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden doktor olarak mezun oluyor. 2000 senesinde kendisine Multipl skleroz teşhisi konuyor ve kısa bir süre içinde ilerleyen hastalığı nedeniyle bırakın doktorluğa devam etmeyi, tekerlekli sandalyeye mahkum oluyor. Ancak Wahls hayattan vazgeçmiyor. Uğraşıyor, didiniyor, araştırmalar yapıyor ve bir beslenme protokolü geliştiriyor. Bu protokol sayesinde hastalığını geriletmeyi başarıyor ve sadece yürümeye değil, bisiklete bile binmeye başlıyor.


Terry Wahls diyor ki: ‘Hayatımızda karşımıza çıkan her olay ve bu olaylara verdiğimiz tepki arasında bir aralık vardır. Bu aralıkta biz bir seçim yaparız ve bu seçimlerimiz karakterimizi belirler. SEÇİM ŞANSINIZ HER ZAMAN VARDIR’

...

Sağlığınızı kaybetmeye başladığınızı mı düşünüyorsunuz? Kendinizi depresif, umutsuz mu hissediyorsunuz? Hayatta bazı şeyler için çok geç kaldığınız fikrinde misiniz? Mutsuz, toksik ilişkiler içinde sıkışıp kaldınız mı? Hayalinizdeki hayatı yaşayamıyor musunuz?

O halde bir seçim yapma zamanınız gelmiş demektir. Çünkü seçim şansınız her zaman vardır.


Size verilen zamanla ne yapacaksınız?

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page