top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıDeniz Green

Seçici Çocuklar İçin Meyveler

Dünya Sağlık Örgütü’nün global bazlı verilerine göre 1990 yılında 32 milyon civarında olan obez çocuk sayısı 2016’da 41 milyona ulaşmış görünüyor. 0-5 yaş arası çocuklarda yapılan bu araştırma, obezitenin en çok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde görüldüğünü gösteriyor. Mevcut oranlara bakıldığında dünya çapında obez çocuk sayısının 2025 senesi itibariyle 70 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Bu, dünya çapında bir sağlık krizi demektir.

Çünkü, önlem alınmadığı taktirde, bu çocuklar ergenlikleri ve yetişkinlikleri süresince de obez olmaya devam edecek, ve ilerleyen yıllarda kalp damar, şeker ve otoimmün hastalıklarına güçlü birer aday olacaklar.


Bir anne olarak çocuklara dengeli beslenme sağlamanın ne kadar zor olabileceğini çok iyi biliyorum. Yasaklamış olsanız da her fırsatta çocuğunuza şeker ve çikolata ile gelen aile büyükleri, göz alıcı reklamlardaki şekerli içecekler, yetişkinleri bile cezbeden kekler, börekler arasında bilinçli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığını sürdürmek hiçkimse için kolay değil. Ancak orta ve uzun vadede, yediklerimizin sağlığımız üzerinde oluşturacağı olumsuz etkileri düşündüğümüzde bir seçim yapmamız gerektiği de ortada. Çocuklarınız sebze sevmiyorsa onlara sağlıklı meyve alternatifleri sunmanız mümkün. Bu, sizin için de geçerli. Yukarıdaki görseli sizin için hazırladık.


Sağlıklı seçimler yapmanız dileğiyle huzurlu bir Pazar diliyorum.


3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page