top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıDeniz Green

Safra Kesesini Almak Çözüm Mü?

Safra, karaciğerde üretilen ve safra kesesinde depolanan, yağların sindirimi için önemli bir maddedir.


Safra kesesi vücudumuzun sağ tarafında, kaburgalarımızın hemen altında, karaciğerimizin sağ lobunun gerisinde bulunan küçük, armut şeklinde bir organdır. Bu kese, safrayı depolamak ve gerek duyulduğunda onikiparmak bağırsağına göndermekle yükümlüdür.

Safra kesesi taşları, safra kesesindeki safranın burada fazla kalması ve onikiparmak bağırsağına salınamadan sertleşmesi sonucu oluşur. Peki, safra neden taşa dönüşür?


- Süt ürünleri ve yumurtaya alerjiniz ya da hassasiyetiniz varsa

- Midenizdeki asit üretimi yetersizse

- Tükettiğiniz yağların oksidasyonu sebebiyle

- Yeterince lifli gıda tüketmiyorsanız

- Stres sebebiyle genel sindiriminiz zayıflamışsa 

- Karaciğeriniz iyi çalışmıyorsa safra taşları oluşabilir. 


Dahası, #hipotiroidizm yani tiroid bezinin az çalışması durumu ile safra taşları oluşumu arasında paralellikler bulunmuştur.

 

Safra kesesi atakları esnasında yaşanması olası belirtiler şunlardır:

- Sağ kaburga altında orta düzeyde ya da şiddetli bir ağrı 

- Sırtınıza ya da sağ omzunuza vuran bir ağrı

- Karnınızın üst tarafında şiddetli ağrı

- Mide bulanması

- Kusma

- Gaz

- Geğirme


Bu ataklar ekseriyetle akşam saatlerinde olur. Yemeği fazla kaçırdıysanız, ve fazla yağlı bir yemek yediyseniz bu atakların olma ihtimali yine yüksektir. Derin nefes almak ağrıyı artırır, ve ataklar 15 dakika ile 15 saat arasında sürebilir. 


Şimdi, bazı okurların pek hoşlanmayacağı kısma gelelim:

Safra kesesi adı üzerinde sadece bir kese ise, ve safra taşlarının oluşumunun bu kese ile bir ilgisi yoksa, safra kesesini aldırmak sorunu çözer mi? Hayır, ne yazık ki çözmez.

Safra kesesi taşlarının oluşumunun sebepleri beslenme, mide asit seviyeniz, yaşam tarzı faktörleri (stres vs) ve karaciğerinizin durumu ve performansıdır. Bütünsel ve fonksiyonel tıbbın açıklayıcı ve çözüm getirici olması, sorununuza sadece bir safra kesesi problemi olarak bakmayıp, büyük resmi görebilmesindendir. Karaciğer fonksiyonu, beslenme, stres ve mide asidi konularındaki geçmiş yazılarımı okuyarak bu konuda daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.


Sağlıklı bir haftasonu dileğiyle


4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page