top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıDeniz Green

Mutfağınızdaki Yeşil Mucize

7000 sene önce Peru’da yetişmeye başladığı düşünülen ve daha sonra tüm dünyaya yayılan taze fasülye, içerdiği yüksek antioksidan özelliğiyle kansere karşı savaşmaktan, bol lifli olması nedeniyle sindirime yardımcı olmasına kadar pek çok faydalar barındırır. Diğer bazı yeşil sebzelerin aksine, taze fasülyeyi besin değerini kaybetmeden dondurabilirsiniz de.

Protein dendiğinde çoğumuzun aklına hayvansal gıdalar gelir, ancak pek çok sebze, taze fasülye da buna dahil olmak üzere, aslında protein içerir. (100 gram taze fasülyede yaklaşık 1.8 gram protein vardır) Kalorisi düşük olan taze fasülye, ideal bir diyet sebzesidir aynı zamanda. Sahip olduğu C, K, A vitaminleri, magnezyum, manganez, potasyum gibi mineralleri ile tam bir besin deposudur.


Sağlığın değişik alanlarında bu muhteşem sebzeden nasıl faydalanabiliriz, gelin beraberce bakalım:


SİNDİRİM Bol lifli olması nedeniyle kabızlık çeken ya da tembel bir sindirim sistemine sahip olan kişilere hızır gibi yetişir :)


KANSER İçerdiği antioksidanlarla, kanser hücrelerine karşı savaşarak bağışıklık sisteminize destek olur. Düzenli yendiğinde meme, kolon ve prostat kanseri risklerini azalttığı, belli tip kan ve lenf kanserlerinde de yavaşlamaya sebep olduğu görülmüştür.


DİYABET VE İNSÜLİN Düşük glisemik indekse sahip bir sebze olduğu için diyabet hastalarının, insülin direnci olanların ve kan şekeri dengesizliği yaşayan herkesin bol miktarda tüketmesinde fayda vardır.


ENFLAMASYON VE KRONİK HASTALIKLAR Enflamasyon kaynaklı kronik hastalıklarda bu harika sebzenin enflamasyonu azaltarak fayda sağladığı görülmüştür.


KİLO KONTROLÜ Kandaki şeker seviyesini düşürerek, daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayarak açlık hormonu salgılamanızın da önüne geçer. Kolesterolü düşürerek kalp ve damar sağlığınızı korur.


KISIRLIK İçerdiği folat ve demir nedeniyle hem hamile kalmakta ya da bebeği taşımakta zorlanan kadınlar için çok değerlidir, hem de doğuştan olan kusurları engelleyebileceği için bebek için de faydalıdır.


KEMİK SAĞLIĞI K vitamini sayesinde kemik yoğunluğunu artırarak kemik kırılma ve çatlamalarının önüne geçer, kemik incinmelerinde tamir edici rol oynar


Hepinize güzel ve sağlıklı bir hafta dileğiyle hoşçakalın :)


Fotoğraf: André Beltrame, pexels.com


0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page