top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıDeniz Green

Toprağa Dönüş

Güncelleme tarihi: 26 Ara 2018

İnsan sağlığına bakışını tamamen doğa bağlantılı olarak yorumlayan bir pratisyenim. Çinlilerin beş bin yıl kadar önce doğayı, doğal fenomenleri, mevsimleri, bitkileri, hayvanları ve doğanın tüm canlılar üzerindeki etkilerini inceleyerek oluşturdukları Çin tıbbına ilgim de bu şekilde başlamıştı.Toprağın Görünenin Ötesindeki Anlamı


Dini ve milli değerler yüklediğimiz toprak neden bu kadar önemli bizim için? Vatanımız üzerinde olduğu için mi? Topraktan gelip yine ona döneceğimizi düşündüğümüz için mi? Suyumuzu, gıdamızı toprak veriyor diye mi? Muhtemelen hepsi.


Özellikle büyük şehirlerde yaşayanlarınız hissetmişsinizdir, asfalt yollarda, plazalarda, apartman dairelerinde geçen hayatımızda bir şey eksik hep. Bu eksiklik, doğa ve toprak ile temastır. Maalesef sentetik ayakkabı ve kıyafetlerimizden tutun da tam izolasyonlu nevresim ve yorganlarımıza kadar günlük hayatta kullandığımız her şey bizi toprağın doğal enerjisinden mahrum etmekte.


Adına ister enerji deyin isterse başka bir şey, toprağın kendine özgü bir elektriği vardır ve son yıllarda yürütülen araştırmalar bu elektriğin insan vücudu üzerindeki olumlu etkilerine yoğunlaşmakta. Toprak negatif serbest elektronlarla yüklüdür, vücudumuzda biriken pozitif yüklü elektriği nötrlemek için bire bir yani. Bu fazla pozititif yüklü elektriği atamamanın sağlığımız üzerinde olumsuz etkileri vardır, kandaki hücrelerin birbirine fazlaca yaklaşması ve kümeleşmesi gibi. Modern hayatta özellikle elektronik eşyalardan üzerimize tesir eden elektromanyetik alanlar vücudumuzun doğal dengesini ve işleyiş biçimini bozar. Oysa ki, toprağa yakın olmak, özellikle de yalın ayak toprağa basmak suretiyle bunu engelleyebilir ya da minimuma indirgeyebiliriz. Amerikalı yazarlar Doktor Stephen Sinatra, Clinton Ober ve Martin Zucker tarafından yazılan ve toprakla yeniden kavuşmayı konu eden Earthling kitabı, Amerika ve Avrupa’daki alternatif sağlık çevrelerinde büyük yankı uyandırdı.


İngilizce adıyla grounding ya da earthing, birebir bir çeviriyle ‘topraklanma’, toprakla elektriksel düzeyde bağlantı kurmak demek. Yapmanız gereken tek şey çıplak ayakla toprakta gezmek, ya da ayaklarınızı deniz suyuna veya mineral bakımından zengin bir gölün suyuna sokmak. Sağlık üzerindeki faydaları ise oldukça etkileyici:

Bağışıklık sisteminde güçlenme Sindirim sisteminde düzelme Uykuda düzelme Yaraların daha hızlı iyileşmesi Kan dolaşımında düzelme Vücudun biyolojik ritminde dengelenme Enflamasyon değerlerinde düşme Stres ve gerginlikte azalma

Hepinize doğayla baş başa, bol topraklı günler dilerim.


#toprak #doğa #bütünselsağlık #sağlık

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page