top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıDeniz Green

Koronavirüs ve Bağışıklık Sisteminin Önemi

Sosyal medyadaki sayfalarımı ve blogumu takip edenler bağışıklık sistemine verdiğim önemi hatırlayacaktır. Mide asidinizi neden dengede tutmanız gerektiğinden stresin sağlığınız üzerindeki etkilerine kadar paylaştığım her bilgi direkt ya da dolaylı olarak hep bağışıklık sisteminizle ilgili oldu.Şu anda dünyanın boğuştuğu Covid-19 ile ilgili olarak da hastalarıma şiddetle önerdiğim iki noktanın biri el ve yüzey temizliğine özen göstermeleriyken diğeri bağışıklık sistemlerini sağlam tutmaları yönünde. Verdiğim beslenme ve yaşam tarzı tavsiyeleri tamamiyle bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutmanız için hedeflenmiş öneriler. Peki bağışıklık sistemi neden önemli ve neden bazı insanlar bu son koronavirüsten ölümcül şekilde etkilenirken diğerleri çok hafif atlatıyor?


Iowa Üniversitesi’nden virolog Stanley Perlman virüsün önemli olduğunu, ama hastanın bağışıklık sisteminin de en az virüs kadar önemli olduğunu vurguluyor. Batı tıbbında henüz sebebi anlaşılmayan bir şekilde özellikle yaşlıların bağışıklık sistemi etkili bir şekilde çalışmıyor. Bağışıklık sistemi iyi çalışmayan bu insanların vücutlarının, sisteme giren virüsü o noktada imha etmek yerine, tetikledikleri immün aktivitesiyle akciğerlere fazlasıyla yükleme yaptığı ve bu nedenle de pnömani ve benzeri durumlara neden oldukları düşünülüyor. Kısacası yaşlıların da immün sistemi var, var olmasına ama etkili çalışmıyor. Peki bu hastalık yaşlıları hedef almakla birlikte, nasıl oluyor da daha genç insanlar da bu virüsten ciddi olarak etkilenebiliyorlar?


Çin Tıbbı’nın çok daha açıklayıcı olduğu noktalardan biri burada işte. Yin ve Yang polaritesinde duymuş olduğunuz Yang, bağışıklık sistemini de yöneten bir fenomendir. Yang, böbrek enerjisiyle yakından bağlantılı olduğu için yaş ilerledikçe azalır. Yaşlıların hastalıklara daha yatkın olmasının en önemli nedeni budur. Vücuttaki yang’ı azaltan başka faktörler de vardır. Uzun süreli hastalık, aşırı çalışma, yorgun düşme ve soğuğa maruz kalmak gibi. Yani koronavirüsün ağır şekilde etkilediği insanların muzdarip olduğu şeylerin tamamı. Çin’de virüs ile ilgili halkı uyaran ve henüz çok gençken bu virüs yüzünden hayatını kaybeden doktor Lin Wenliang'ı hatırlayın. Günlerdir uykusuz çalışmaktan vücudu bitap ve korunmasız düşmüştü.


Şu durumda bir Çin Tıbbı pratisyeni olarak size vereceğim önleyici tavsiyelerin en önemlisi, el ve yüzey temizliği dışında, Yang enerjinizi nasıl koruyacağınız yönünde olacak:


1. Süt ürünleri tüketmekten kaçının 2. Bol miktarda mevsim sebze ve meyvesi tüketin. Bol miktarda derken açıklama gereği duyuyorum çünkü insanların çoğu bol dendiği halde bu gıdaları çok az tüketiyor: Tabağınızın en az yüzde 60ında taze sebze ya da meyve olmalı, ve patatesi sebzeden saymıyoruz. 3. Zencefil, tarçın, kekik, meyan kökü, biberiye ve karanfil yang enerjili bitkilerdir, bunları sıcak bitki çayları formunda tüketin 4. Sindirim sisteminizi yoran gıdalardan uzak durun. Unutmayın ki sindirim, vücudunuzun en çok enerji harcadığı fonksiyonlardan biridir. Vücudunuzu yormamak suretiyle ona destek olun. 5. Aşırı yorulmaktan, soğuk ve rüzgara maruz kalmaktan kaçının. Bunlar yang enerjinize zarar verir.


Önemli not: Yukarıdaki tavsiyeler yang enerjinizi muhafaza etmek ve sizi hastalıklardan korumak aşaması içindir. Hazırda hastaysanız burada tavsiye edilen bitki ve gıdalardan bazıları tavsiye edilmez, çünkü biz hastalığın aşamasına ve hastanın kendine özgü yapısına göre değişen tedavi yolları izleriz.Foto: Ngô Trọng An at pexels.com

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page