top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıDeniz Green

Kolesterol Hakkında Her Şeyi Biliyor Musunuz?

Kalp, karaciğer, şeker ve kolesterol… Birbiriyle “beslenme” ile bağlanmış 4 kelime.

Aşırı şeker alımının, diyabet, obezite, kronik inflamasyon ve bazı kanser türleri ile bağlantılı olduğu, yapılan araştırmalarda görülmüştür. Damarları tıkayarak kalp ve damar hastalığına neden olan en zararlı madde, hayvansal gıdalarda bulunan yağdan ziyade, kandaki fazla şekerdir.
Kolesterol korkutucu bir kelime olmasına rağmen aslında vücudunuz için gerekli ve faydalı bir maddedir. Yetersiz kolesterol, beyin sağlığınızı ve hormon dengenizi negatif yönde etkiler. Burda konuşulması gereken, ne tür bir kolesterole sahip olduğumuzdur. Kötü kolesterol olarak bilinen LDL’nin kan tahlillerinizde yüksek çıkması, karaciğerinizin stres altında olduğunu gösterir. Beslenmenizde çok fazla şeker ve basit karbonhidrat varsa bu durum karaciğerinizi zorlayabilir. Çünkü vücudunuz, fazla şekeri trigliseritlere çevirerek karaciğerde yağ olarak depolar. Ve bu da kalp hastalığına davetiye anlamına gelir.


Bahar ayları Çin tıbbında ve Tao düşüncesinde yenilenmeyi sembolize eder. Organı Karaciğer, elementi Tahta ve rengi yeşildir. Yani şu an içinde bulunduğumuz günler, detoks yaparak karaciğerinizi ve dolayısıyla vücudunuzu da dinlendirmeniz için ideal zamanlardır. Detoks yaparken yağdan olduğu kadar şekerden ve elbette vücudunuzda şeker olarak depolanacak karbonhidratlardan da uzak durmanızda fayda vardır. Bol miktarda yeşil sebze ve ot tüketerek ve bol su içerek bu dönemde karaciğerinizin temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz.


Detoks için karahindiba kökü, meryem ana dikeni ve zencefil de kullanabilirsiniz. Karanfil, dulavratotu kökü ve ulak otu karaciğerinizi toksinlerden temizlemekte olduğu kadar kemik sağlığınız üzerinde de etkilidir. Pelin otu, karaceviz ve sarımsak da aynı görevi başarıyla görür, ayrıca parazitleri öldürücü etkileriyle ek fayda sağlarlar.


0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page