top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıDeniz Green

Kilo Vermede Sihirli Cümle: Yeme Alışkanlıklarımızı Değiştirmek

Beslenme koçluğunda danışanlarıma yakın takipli destek sağladığım için ben de onlarla bir yolculuğa çıkıyorum. Bu süreç esnasında en çok zorlandığımız noktalardan biri, yemek konusundaki algılarını ve alışkanlıklarını değiştirmek.

Endonezya usulü hindistan cevizi sütünde pişirilmiş beyaz balık
Katupat KandanganÇoğumuz beslenme alışkanlıklarımızı değiştirebilme kapasitesine sahibiz, ancak konu bunu sürekli hale getirmek olunca, ekseriyetle eski alışkanlıklarımızın kucağına düşüyoruz. Çünkü yemek, alışkanlıkları bir yana bırakırsak hem tad alma yoluyla zevk alma, hem psikolojik açıdan rahatlama ve evrimsel açıdan yaklaşırsak da hayatta kalma konularında anahtar konumda.


İnsan beynini hayvanlarınkinden farklı kılan noktalardan biri, çeşitli sebepler üzerinden bir amaç belirleme, planlama ve amacı bu plan doğrultusunda sonuna kadar uygulamada yatar. Yaz yaklaşırken kilo vermeye karar vermemiz ve bunun için bir strateji belirlememiz gibi.


Peki yeme alışkanlıklarımızı neden değiştirmek isteriz? Buna karar vermemiz genellikle iki motivasyon üzerinden olur:

1- İyi olmak 2- İyi görünmek


İki durumda da sosyo-kültürel faktörlerin rol oynadığı zamanlar vardır. Örneğin çevreci nedenlerden ötürü et yemeyi bırakmak istiyor olabilirsiniz, ya da Endonezya’daki orangutanlara üzülüp içeriğinde palmiye yağı olan her türlü hazır gıdayı tüketmeme kararı almış olabilirsiniz. Toplumun, popüler kültürün ve medyanın etkisiyle şişmanlığı çirkinlik, başarısızlık ya da sevilip beğenilmeye ya da takdir edilmeye bir engel olarak gördüğünüz için zayıflamaya karar vermiş olabilirsiniz. Sonra efendim, gelsin suçluluk duyguları, gitsin yo-yo dediğimiz gelgitli diyetler ve zayıflama mucizesi vaadeden ürünler…


Peki, beslenme alışkanlıklarımızı sağlıklı yaşam uğruna ve temelli olarak değiştirmeyi başaramaz mıyız? Elbette bu mümkün, bir sonraki yazımda da buna değineceğim, ama şimdilik size veda ederken, yarın sabah güne başladığınızda hazırlamayı düşündüğünüz kahvaltı tabağını hayal etmenizi istiyorum. Sebzeli omlet yemenizi önersem pek çoğunuz sabah için uygun olmadığını söyleyerek protesto edebilir. Şimdi görsele bir göz atalım o halde, ve dünyanın başka bir yerinde doğmuş olsanız kahvaltıda balık bile yiyebileceğiniz gerçeği üzerinde biraz düşünelim :)


Bir sonraki yazıda görüşmek üzere :)


#kiloverme #zayıflama #şişmanlık #duygusalyeme #beslenme #alışkanlık#sağlıklıbeslenme #değişim


1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page