top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıDeniz Green

Kırmızı Pancar: Bir Karaciğer Dostu

Bugün size faydaları anlatmakla bitmeyecek bir sebze olan kırmızı pancar üzerinden vücut sağlığı, besinler ve toksin atılımından sözetmek istiyorum.

İçerdiği yüksek oranda antioksidanlar sebebiyle kan temizleyici işlevi olan pancar, gerçek bir karaciğer dostu olarak, yüksek oranda toksinlere maruz kalan hastalarım için önerdiğim bir sebzedir. Bu toksinler ne olabilir?

Sindirim sisteminiz sağlıksızsa, düzenli ilaç kullanıyorsanız, kemoterapi gibi tedaviler olduysanız, kimyasallara ve çamaşır suyu gibi temizlik maddelerine düzenli olarak maruz kalıyorsanız toksinlerden arınmaya ihtiyacınız var demektir. Ayrıca karaciğeri destekleme özelliği kolesterol hastaları için de paha biçilmez bir besin yapar pancarı.

Karaciğerinizi düzelttiğiniz zaman ne olur? Her şeyden önce, gıdalardan aldığınız besinlerin kana karışma kapasitesini artırmış ve hormonlarınızın dengelenmesi yönünde de bir adım atmış olursunuz (Bu kısım gerçekten çok ilginç, başka bir yazımda ayrıntıya gireceğim). Besin emilimi yükselince de enerjiniz yükselir, kanınızın kalitesi artar ve vücudunuzun kendini iyileştirme ve yenileme şansı yükselir. Sürekli olarak doğru beslenme konusuna vurgu yapmamın sebebi, işte bu gıda ve vücut arasındaki girift ve büyüleyici ilişkidir.


Pancar, kan yapıcı özelliği nedeniyle adetleri ağır geçen kadın hastalarımız için de oldukça faydalıdır, özellikle de veganlar ve vejetaryenler için. Pancarın diğer faydalarını görselde listeledik. Faydası olması dileğiyle iyi günler dilerim.


6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page