top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıDeniz Green

Her Katil Kötü Değildir

Biz farkında olmasak da, popüler bir deyişle vücudumuz hem iç ve hem de dış mihraklara karşı sürekli bir savaşım halindedir :) Doğal katil ya da doğal öldürücü (DÖ) hücre dediğimiz ve kemik iliğinde üretilen lenfosit hücreleri bağışıklık sistemimizin önemli askerleridir ve içinde virüs bulunan hücrelere ve kanser hücrelerine saldırırlar.


Doğal öldürücü hücrelerimiz, hünerlerini viral enfeksiyonlarda ve kanser vakalarında gösterirler. Vücudumuzdaki hücreler zamanla değişime uğrayarak kanser hücrelerine dönüştüğünde işte bu doğal öldürücü hücrelerimiz tarafından hedef alınır ve yok edilirler. Yani, bu askerlerimiz sayıca azlarsa ya da doğru yerde doğru zamanda reaksiyon verme yeteneklerini kaybetmişlerse viral enfeksiyonlara ve kansere açık hale geliriz.

Doktor David Servan-Schreiber, kanser ile ilgili olarak yazdığı kitabında bu hücreler üzerinde yapılmış bir araştırmadan sözeder. 12 yıl boyunca 77 kanser hastası üzerinde yapılan bu çalışma, doğal öldürücü hücrelerimizin önemini gözler önüne serer: Bazı hastaların DÖ hücreleri kanser hücrelerine saldırdığı ve yok ettiği görülürken, diğer hastaların DÖ hücrelerinin tepkisiz kaldığı görülmüştür. 12 yıllık çalışmanın sonunda, ne yazık ki DÖ hücreleri tepkisiz olan hastaların tamamı hayatını kaybetmiş, geri kalanın ise %95i hayatta kalmıştır.


Peki, DÖ hücrelerimizi nasıl besleriz? İyi bir doktorunuz ya da fonksiyonel tıp danışmanınız yoksa, bu konuda kulaktan dolma bilgilerle ek gıda almak size faydadan çok zarar getirebilir. Her birimiz kendine özgü birer sistemi olan, özgün biyolojik varlıklarız. Örneğin bir otoimmün hastalığına sahipseniz ve TH1 baskınlığına sahipseniz, başkalarına iyi gelen melatonin ek gıdasını almanız sizin için iyi bir fikir olmaz. Bu sebeple, işlemden geçirilmemiş ya da mümkün olduğunca az geçirilmiş doğru ve doğal gıdalarla beslenmeniz daha güvenli bir seçenek olur. Çalı meyveleri bu anlamda tam bir kanser düşmanıdır. Kan şekeri dostu da oldukları için diyabetliler dahil pek çok kişinin gönül rahatlığıyla tüketebileceği bu inanılmaz faydalara sahip meyve grubu, doğal öldürücü hücrelerimizin popülasyonunu arttırmada birebirdir. Tazesini bulmakta zorlanıyorsanız dondurulmuş olanlarını da kullanabilirsiniz. Balkonunuzda da yetiştirebilirsiniz. Yaban mersini başta olmak üzere, böğürtlen, çilek ve frambuaz da severek DÖ hücrelerinizi çoğaltma görevini yaparlar. Hücrelerinizin sayısını artırdıktan sonra da, yemeklerinizde kullanabileceğiniz karabiber ve kakule baharatları ile onları aktifleşmeleri için dürtükleyebilirsiniz :) Çünkü doğal öldürücü hücrelerimizin iyi çalışması için hem sayıca yeterli hem de davranış bakımından aktif olmaları şarttır.


Fotoğraftaki kırmızı saksıda çok sağlıklı bir boyuta gelmiş bir yaban mersini var. Saksıda yetiştirme yöntemlerini https://livinghomegrown.com/how-to-grow-awesome-blueberrie…/ linkinde bulabilirsiniz.


Hepinize sağlıklı bir hafta dilerim


0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page