top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıDeniz Green

Meyve: Dost mu, düşman mı?

Son yıllarda beslenme çevrelerinde meyvelerin tavsiye edilmediğini üzülerek görüyorum. Antioksidanlarca son derece zengin olan ve doğada saf haliyle tüketilmeye en müsait gıdalar olan meyvelerin, en doğal ve mümkünse tarım ilaçlarına maruz kalmamış halleriyle ve bolca tüketilmeleri gerekir.


Her Meyve Herkes İçin Uygun Mu?


Diyabet hastasıysanız, insülin sorunu yaşıyor ya da kilo vermeye çalışıyorsanız miktarlarda ve meyve tipinde oynamalar yapabilirsiniz. Meyve suyuna karşı bir pratisyen olarak meyveyi bütün haliyle tüketmenin de gerekliliğine inanıyorum. Çünkü meyvenin posasına, en az şekeri ve suyuna olduğu kadar ihtiyacımız var. Bu, barsak sağlığımız için çok önemli bir nokta.


Üzümü Yiyip Bağını Sormamak


Hasat ve bolluk ayı olarak da düşünebileceğimiz Eylül ayında pek çok meyveyi taze olarak bulmak gerçekten de mümkün. Bugün bu meyvelerden biri olan üzümden bahsetmek istiyorum: Son yıllarda şeker deposu diye haksızlığa uğrayan bu meyve, aslında polifenoller ve karotenoidler açısından zengin olduğu için, kanser önleyici ve kötü kolesterolü baskılayıcı özelliğe sahiptir. Çin Tıbbı'nda böbrek ve karaciğer dostu olarak bilinir. Filtreleme ve temizleme görevi yapan bu çok önemli iki organımıza destek olmanın yanı sıra üzüm, parazit ve zararlı bakteri oluşumunu engelleyerek sindirim sistemimize de yardımcı olur. Dünyaca ünlü Medical Medium'a göre üzüm, radyasyonu ve ağır metalleri vücuttan atma konusunda da çok başarılıdır. İster fiziksel ister zihinsel bir işiniz olsun, üzüm kadar sıkı bir enerji sağlayıcı meyve bulmanız da zordur.

Ödem alıcı, kan yapıcı, enerji destekleyici, artrit, baş dönmesi, çarpıntı ve idrar yolları enfeksiyonu gibi rahatsızlıkları iyileştirme potansiyeli olan bu güzel meyveyi, mevsimindeyken lütfen sofranızdan eksik etmeyin.


Ancak üzüm alırken bağını lütfen sorun. Başka bir deyişle mümkün olduğunca tarım ilaçlarından uzak bir ortamda yetişmiş ve çekirdekli olmasına özen gösterin. Kuru üzüm alırken de aynısını akılda bulundurmanızda fayda var, çünkü çekirdeksiz üzüm, genetiği ile oynanmış üzümdür ve üzüm çekirdeği kalp sağlığınız için çok iyidir. Meyve kokulu, sağlıklı günler dilerim hepinize.

#üzüm #meyve #karaciğer #böbrek #sağlık

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page