top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıDeniz Green

AİP Nedir?


Türkçeye Otoimmün Protokolü ya da Otoimmün Taş Devri Diyeti diye çevirebileceğimiz AİP yani Autoimmune Protocol, özellikle otoimmün hastaları için bilimsel bir yaklaşımla geliştirilmiş, belirli yiyecek gruplarını önce tasfiye edip, sonra yeniden beslenme sistemine dahil eden bir protokol ve beslenme sistemidir. Bu sistemdeki temel amaç, barsakları tamir edip sindirim sistemi sağlığını tesis etmek, hormonları dengelemek ve bağışıklık sistemini normale döndürmektir.


Görsel: Salt and Lavender

Taş Devri diyetinin önde gelen uzmanları tarafından ortaya atılan AİP fikri, fonksiyonel tıp pratisyenleri tarafından da desteklenmekte. AİP, sadece bir diyet tipi değil, bir yaşam tarzı protokolüdür ve bir yaşam şekli olarak uygulanmalıdır.


Kliniğimde sadece otoimmün hastalıklarının tedavisi ve kontrolünde değil, her türlü fiziksel ve psikolojik, ya da duygusal rahatsızlığın ele alınmasında da tavsiye ettiğim bu protokol, birey olarak kendinizi tanımanıza da yardımcı oluyor. Vücudunuzda enflamasyon yaratan gıdaları tespit ediyor, hayatınızdaki stres faktörlerinin ve ideal olmayan rutinlerinizin farkına varıyorsunuz. Sağlığınıza zarar veren unsurlar hayatınızdaki ilişkiler de olabilir; uyku düzeniniz, genel stres yönetiminiz ve hatta düşünce kalıplarınız da.


Hepinize sağlıklı ve mutlu bir hafta dilerken, AİP protokolüne uygun bir çorba tarifini de buraya iliştiriyorum. Havaların iyiden iyiye soğumaya başladığı şu günlerde içinizi ısıtsın, sağlık getirsin.

#aip #otoimmün #çorbaHavuç ve Kereviz Çorbası


Malzemeler

1 kereviz 2 havuç 1 pırasa 1 soğan 2 diş sarımsak 1 litre ev yapımı et ya da tavuk suyu zeytinyağı maydonoz


İnce doğranmış soğanları ve ezilmiş 2 diş sarımsağı zeytinyağında orta ateşte hafifçe pembeleşene kadar kavurun. Küp küp doğranmış kereviz ve havucu, ince doğranmış pırasayı ekleyip, sebzeler yumuşamaya başlayana dek sote edin. Tavuk ya da et suyunu da ekleyin ve hafif ateşte yaklaşık 20 dakika pişirin. Tuz ve biberini ekleyip blenderdan geçirin ve ince kıyılmış maydonozla servis edin. Afiyet olsun.


27 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page