top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıDeniz Green

7 Maddede Enflamasyon

Enflamasyon ya da inflamasyon Latin kökenli bir kelime olup "flamma" yani "alev" kelimesinden gelir. Çünkü enflamasyonun 4 unsurundan biri olan ateş, diğer unsurlar olan kızarıklık, ağrı ve şişkinliği de beraberinde getirir.

Enflamasyon, kanser de dahil olmak üzere, pek çok kronik hastalığın arkasında yatan etkendir. Akut olarak meydana geldiğinde bağışıklık sisteminizin duruma cevap vermesini sağlar ve aslında sağlıklı bir tepkidir. Örneğin elinize bir kıymık battı, elinizde ağrı ve kızarma meydana geldi. Bu kıymıktaki bakterilerin farkına varan bağışıklık sisteminizin yarattığı bir süreçtir enflamasyon ve bağışıklık sistemi hücreleriniz, işgalci bakterileri yok ettiğinde acı ve kızarıklık da ortadan kalkacaktır. Ancak enflamasyonun bir de kronik olarak yaşandığı durumlar vardır ki uzun vadede organlarınızı etkileyebileceğinden ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Vücudunuzda enflamasyon olduğunu nerden anlarsınız? Bir yeriniz ağrıyorsa bilin ki orada enflamasyon vardır. Çünkü ağrı, enflamasyonun belirtilerinden biridir. Bu ağrının akut ya da kronik olması, soruna yaklaşımınızı belirlemelidir.


Kronik enflamasyonun pek çok nedeni olabilir. Bunların bazıları:


1. Bağışıklık sisteminizin iyi çalışmaması 2. Fazla kilolar 3. Stres ve depresyon 4. Sindirim sisteminin iyi çalışmaması 5. Toksinlere maruz kalmak 6. Sigara içmek, sağlıksız yemek yemek, hareketsiz yaşamak gibi yaşam tarzı alışkanlıkları 7. Akut enflamasyona yol açan hastalıklar (bademciklerinizin şişmesi, yaralanma, tırnak batması, akut bronşit gibi)


Bu sebeplerden biri veya birkaçının bulunması kronik enflamasyon hastalıklarına neden olabilir. Bunlar nelerdir? Bazı örnekler:


1. Astım 2. Kalp hastalığı 3. Romatoid artrit 4. MS 5. Kronik mide ülseri 6. Ülseratif kolit 7. Crohn hastalığı

Yukarıda saydığım noktalara eğilerek vücudunuzdaki enflamasyonun kaynağını tespit edebilir ve sorunu giderme yoluna gidebilirsiniz. Aşağıdaki 7 maddeyi beslenme yoluyla enflamasyon tedavisine ışık tutma amaçlı olarak yazdım. Kronik hastalığa sahip olan yakınlarınızla paylaşmanız faydalı olacaktır.

Beslenme yoluyla enflamasyonu nasıl tedavi edersiniz?

1. Bağırsaklarınızı tamir edin 2. Yediğiniz besinlerin sindirimini, özümsenmesini ve dışkılanmasını sağlıklı seviyeye getirin 3. Alerjik olduğunuz ve tolere edemediğiniz gıdaları hayatınızdan çıkarın 4. Enflamasyon yaratan gıdalardan uzak durun. Bunlar genellikle gluten, süt ürünleri ve şekerdir. Bazı kişiler için patlıcangiller yani patlıcan, patates, domates ve biber de sorun oluşturabilmektedir. 5. İşlenmiş gıdalardan ve yanmış yağlardan uzak durun 6. Mümkün olduğunca organik tüketin 7. Yeterince su için


Hepinize sağlıklı bir hafta dilerim


#enflamasyon #inflamasyon #bağırsak #sindirim #paleo #süt #gluten #şeker#kanser #astım #bronşit #sinüzit #ülser #crohn #kolit #ms #romatoidartrit#kalp #stres #depresyon #ağrı


Fotoğraf: Pexels.com

4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page