top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıDeniz Green

10 Maddede Kabızlık

Milyonlarca kişinin muzdarip olduğu, vücudu toksik hale getiren bir şikayet olan kabızlıktan bahsedeceğim bugün.Karın ağrıları, saatlerce tuvalette oturmak, gaz sancısı, sıcak su torbaları, hemoroid… Kabızlığın verdiği ciddi rahatsızlığı gerçekten çeken bilir. Bunlar kabızlığın yarattığı bariz sorunlar. Bir de bağlantılı olduğunu anlayamadıklarınız var.


Kabızlıktan şikayetçi olan hastalarımız, yorgunluğunuzun, sisli beyin dediğimiz net düşünememe, hatırlayamama, karar verememe gibi sıkıntılarınızın, sık sık nükseden baş ağrılarınızın, vücudunuzdaki ağrıların kabızlıktan dolayı olabileceğini biliyor muydunuz?


Kronik kabızlık, bizim sağlık çevrelerinde ifade ettiğimiz üzere, bir tehlike işaretidir. Peki kabızlık neden olur? Pek çok sebebi olabilir ama burada 10 tanesini sayalım:


1. Gıda alerjileri 2. İlaçlar 3. Laktoz hassasiyeti 4. Parazitler 5. Susuzluk 6. Hareketsizlik 7. Magnezyum eksikliği 8. Stres 9. Sindirim sisteminin zayıflığı 10. Geçirgen bağırsak sendromu


Bunların yanısıra, sirkadyen ritminin bozukluğu, tiroid hormonlarında dengesizlik, psikolojik faktörler ve D vitamini eksikliği de kabızlığa yol açan etkenlerden bazıları. Peki, kabızlığı nasıl giderebiliriz?


Yukarıda işaret ettiğim sebeplerin bazılarının çözümleri nispeten basit. Süt ürünlerinden kaçınmak, daha fazla hareket etmek, parazit testi yaptırmak, daha fazla su içmek, stres ve psikolojik faktörlerin üzerine eğilmek gibi. Bunların dışında yapabileceğiniz başka şeyler de var. 10 tanesini sayayım:


1. Rezene yağını zeytinyağı ile karıştırıp karın masajı yapmak 2. Kolon masajı 3. Akupunktur tedavisi 4. İşlenmiş gıdalardan kaçınmak 5. Daha fazla lifli gıda tüketmek 6. Hindiba kökü çayı tüketmek 7. Parazitleri elimine etmek için daha fazla sarımsak tüketmek 8. Salataya ve yemeklere ısıtılmamış keten tohumu yağı eklemek 9. Kuru incir ve eriği geceden ıslatıp sabah suyu ile birlikte tüketmek 10. Probiyotik, sindirim enzimi, aloe vera suyu gibi takviyeler kullanmak


Bu konudaki tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki kabızlık, bazı kişiler için kurtulması güç, inatçı bir şikayettir. Şikayet kelimesinin üzerinde durmak istiyorum, çünkü bu bir hastalık değil semptomdur ve yakından takip etmek ve ciddi bir dedektiflik işi gerektirebilir. Çözüldüğünde ise yaşanan rahatlama hissini ve sağlıktaki faydalarını ancak yaşayan bilir. Bilenlerden biri de benim, 20 yıla yakın kabızlık yaşamış biri olarak :)


Bahsettiğim yöntemleri denemenize rağmen başarılı olamadıysanız, 15 dakikalık ücretsiz konsültasyon için mesajla kontağa geçebilirsiniz.


Sağlıkla kalın


#kabızlık #karınağrısı #gaz #şişkinlik #toksin #lifligıdalar #kuruincir #incir#erik #ilaç #parazit #ketentohumu #işlenmişgıda #akupunktur #kolonmasajı#kolonterapisi


Fotoğraf: rawpixel.com

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page